به نام خدای سبحان - سلام علیکم

نکاتی از جزء هجدهم قرآن کریم برای تبرّک تقدیم می‌شود:

1 - از آیه 9 سوره مبارکه مؤمنون که فرمود : (وَ الذینَ هُم عَلی صَلَواتِهِم یُحافِظون) یعنی مؤمنان کسانی هستند که همواره بر اوقات و شرایط ظاهری و معنوی نمازهایشان محافظت می‌کنند، معلوم می‌شود نماز بایددر اولویت کارهای انسان باشد و وقت جلسات و نظایر آن را با نماز تنظیم کند و به اصطلاح مشهور به کار بگوید نماز دارم نه به نماز بگوید کار دارم.

2 - در آیه 96 سوره مبارکه مؤمنون فرمود : (اِدفَع بِالَّتی هِیَ اَحسَنُ السَّیِّئَة) یعنی بدی را با بهترین شیوه دفع کن. این نشان می‌دهد در برخورد با مخالف تا جایی که سوء استفاده نکند باید راه جذب را در پیش گرفت و از سویی در مواجهه با ناملایمات خانوادگی همین روش در کاهش اختلافات بسیار مؤثر است. چه بسا نیکی کردن به فردی که در خانه بداخلاقی می‌کند او را شرمنده ساخته و ضمن در پی داشتن اجر معنوی برای آنکه گذشت نموده زمینه تفاهم را فراهم می‌نماید.

3 - در آیه 32 سوره مبارکه نور فرمود : (وَ اَنکِحوُا الاَیامی مِنکُم وَ الصّالِحینَ مِن عِبادِکُم وَ اِمائِکُم اِن یکونُوا فُقراءَ یُغنِهمُ اللهُ مِن فَضلِه) یعنی پسران و دختران بی‌همسر و غلامان و کنیزان شایسته ازدواج خود را همسر دهید و (از فقر نترسید) که اگر تنگدست باشند خداوند از فضل خود آنان را بی‌نیاز می‌کند. معلوم می‌شود اولاً واسطه‌گری ازدواج وظیفه‌ای همگانی است، ثانیاً عبارت صالحین نشان می‌دهد طرفین باید در ازدواج صلاحیت اداره زندگی مشترک را داشته باشند که این امر اهمیت مشاوره پیش از ازدواج را روشن می‌سازد.

امید که در روز هجدهم ماه مبارک رمضان موفق به تلاوت این جزء نورانی شویم.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir