به نام خدای سبحان - سلام علیکم

با نگاهی به تاریخ ادیان می‌توان سنّت جانشینی معصوم را دریافت و در این عصر نیز با بهره‌مندی از این سنّت، جایگاه ولایت فقیه را درک نمود.

حضرت موسی (علیه‌السلام) وقتی برای دریافت وحی 40 شبانه‌روز به کوه طور رفت، جناب هارون را به جانشینی خود در میان مردم نصب فرمود. در همین زمان فردی به نام سامِری توانست عده‌ای را فریب دهد و آنان را به پرستش یک گوساله دست‌ساز وادار نماید. آنان که از جانشین حضرت موسی (علیه‌السلام) پیروی نکردند گرفتار گوساله‌پرستی شدند و از عهده امتحان الهی برنیامدند.

http://s8.picofile.com/file/8304412534/999jane.jpg

پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) هم وقتی از شهر خارج می‌شدند، امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام را به جانشینی نصب می‌فرمودند و حدیث منزلت که آن وجود نازنین به امام اول شیعیان فرمود: جایگاه تو برای من مانند جایگاه هارون برای موسی است نشان از سنت جانشینی دارد.

در عصر غیبت امام زمان (ارواحنا فِداه) نیز ابتدا مردم با 4 نایب خاص آموزش دیدند (غیبت صغری) و سپس در عصر غیبت کبری، به بیان شریف امام زمان (ارواحنا فِداه) ولی فقیه، جایگاه رهبری جامعه را در حوادث واقعه (پیشامدها) به عهده دارد.

مراقب باشیم که امروز سامِری‌ها در کمین هستند. با التزام عملی (و نه در شعار) به ولایت فقیه می‌توان ان شاء الله امتحان بزرگ عصر غیبت را با موفقیت سپری نمود و گوساله‌های سامِری امروز را در هم شکست.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir