به نام خدای سبحان - سلام علیکم

این روزها سوپرمارکت‎های سطح شهر روی دیوار خود، پوستر فیلمی با عنوان (نقطه کور) را که به شبکه نمایش خانگی راه یافته نصب کرده‎‎اند. در نخستین نگاه، تصویر هانیه توسلی، بازیگر این فیلم با آرایش و موهایی که برخلاف عُرف پوسترهای مشابه به نمایش درآمده جلب توجه می‎کند. متأسفانه فرهنگ (اباحه‎گری) در سینمای ایران روز به روز بیشتر رشد کرده و زمانی هم که به اینگونه ترویج شُل‌حجابی نقدی وارد می‎شود صدایی هماهنگ شروع به نواختن می‎کند که اختلاس‎ها و رشوه‎ها و نظایر آن را بچسبید و مگر شما عقب‎مانده‎اید که به دو تار موی رنگ‎کرده یک خانم حساس می‌شوید؟!

هرچند باید به فسادهای بزرگ هم حساس بود اما گاهی مثل سوزن کوچکی که به یک توپ فوتبال بزنید، کل بازی فوتبال لغو می‌شود، برخی گناهان به ظاهر کوچک هستند اما اثرات بزرگی دارند. اباحه‌گری یعنی ما در قوانین الهی سهل‌انگار و نسبت به واجب و حرام به یک میزان بی‌اعتنا باشیم. چرا باید مسئولین مرتبط فرهنگی اجازه نمایش چنین پوسترهایی را بدهند؟ آیا بدون نمایش موی خانم در پوستر و بعد نمایش آرایش‌های غلیظ و لباس‎های تنگ و موهای بیرون از روسری بانوان بازیگر در خود فیلم نمی‌توان به مقصود فیلمنامه رسید؟!

فیلم نقطه‌کور روایت شک به خیانت همسر از سوی مردی (محمدرضا فروتن) است که در پایان به اشتباه خود پی می‎بَرد و از همسرش (هانیه توسلی) عذرخواهی می‎کند. علاوه بر آنکه در این فیلم به‌جای پناه بردن به مشاور برای حل مسأله سوء ظن مرد، همسر وی به دروغ متوسل می‌‎شود، یک موضوع مُهم هم وجود دارد. مردی که دچار ناهنجاری عصبی است و به همسرش شک دارد به بیننده بعنوان کَسی معرفی می‎شود که اهل مشروبات الکلی نیست اما برادر او که با همسر خود رابطه خوبی دارد و  در نقش نصیحت‌کننده ظاهر می‌گردد دور از چشم پلیس در خیابان بطری مشروب را حمل می‌کند و اهل نوشیدن مشروبات الکلی در جشن تولد فرزند خردسال برادرش هستعجیب‌‎تر آنکه مرد ناهنجار صورتی شبیه به ظاهر افراد مقید به مذهب دارد و این موضوع در فیلم در قالب دیالوگ‎ها مورد تأکید هم واقع می‌گردد.

براستی هدف از این نوع به تصویر کشیدن اعضای یک خانواده چیست؟ نمی‌خواهیم به دام توهّم توطئه بیفتیم ولی آیا نمایش بدحجابی بانوان بازیگر در فیلم تا نقض حجاب به عنوان حکم صریح و واجب قرآنی که به پوستر فیلم هم راه یافته تا تصویری که درباره استفاده دو برادر از مشروبات الکلی ارائه شده را می‌توان حرکت در مسیر ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی دانست؟

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین 

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir