به نام خدای سبحان - سلام علیکم

امیرکبیر که این رزوها یادآور سالروز قتل شهادت‎گونه‌ی او است، با اینکه دوران صدارت کوتاهی داشت، به دلیل اصلاحاتی که دنبال می‌کرد در اذهان ایرانیان مسلمان، فرد خوشنامی است. مرحوم هاشمی رفسنجانی با نوشتن کتابی مشهور، او را (قهرمان مبارزه با استعمار) لقب داده بود و چه بسا علاوه بر این لقب درست، باید وی را قهرمان مبارزه با جریان‌های انحرافی هم دانست.

http://s8.picofile.com/file/8316223418/ami1.jpg

امیرکبیر نخستین کسی است که با علی‌محمد باب و جریانات بابی‌‎گری و بعداً بهائیت درافتاد و پس از آنکه مناظرات‌اش با علی‌محمد باب مؤثر نیفتاد، دستور اعدام او را صادر نمود.

از ویژگی‌های مثبت امیرکبیر، عدم تواضع دربرابر غرب و استعمار بود، چه آنکه براحتی در میدان شهر، غلام سفارت روس را که مَست کرده (چون امیرکبیر با مَستی ظاهر شدن در معابر را ممنوع کرده بود) و به یک قصّاب آسیب رسانده بود به مجازات شلاق کشید و توصیه‌نامه‌های سفارت بیگانه را زیر زانوی خود می‌گذاشت و اعتنا نمی‌کرد و پس از اجرای حُکم، تازه نامه‌ها را باز کرد و پیغام داد برای خودتان خوب نیست و وجهه سفارت خراب می‌شود پس بهتر است غلامان بهتری استخدام کنید. وی افزود ما ایشان را تنبیه کردیم و باقی را به شما می‌سپاریم!

امیرکبیر درست نقطه مقابل کسانی بود که می‌گفتند کشور را تحویل بیگانه دهیم تا برایمان توسعه به ارمغان بیاورد حال آنکه او مدعی بود باید روی پای خود بایستیم و شیفته غرب نباشیم. او بجای آنکه به مُهاجرت نخبگان دامن بزند، عده‌ای از باهوش‌ها را به روسیه فرستاد تا صنعت نوین را یاد بگیرند و کشور را در این ابعاد قوی نمایند.

او تأکید داشت که از انگلیس استعمارگر چیزی یاد نگیرند و بجای آن به سراغ کشورهای صنعتی دیگر بروند. عجیب آنکه امروز برخی مسئولین به مهاجرت فرزندان خود یا تحصیل در انگلیس افتخار می‌کنند. مگر امام راحل در وصیت‌نامه خود نفرمود به انگلیس دانشجو نفرستید؟ امام خمینی (ره) فرموده بود : (دولت و ارتش باید کوشش کنند که دانشجویان متعهد را در کشورهایی که صنایع بزرگ پیشرفته دارند و استعمارگر و استثمارگر نیستند بفرستند و از فرستادن به آمریکا و شوروی و کشورهای دیگر که در مسیر این دو قطب هستند احتراز کنند)

امیرکبیر نخبه‌ای بود که مجال انجام اصلاحات بیشتر نیافت و با قتل مظلومانه در جوار حرم سیدالشهداء علیه‌‎السلام آرام گرفت. ما هم اگر در کشور نخبگان را از عرصه مدیریت حذف کنیم و شایسته‌سالاری را زیرپا بگذاریم هم به دین خیانت کرده‌ایم و هم در مسیر قاتلان امیرکبیر حرکت نموده‌ایم.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir