به نام خدای سبحان - سلام علیکم

نوروز 97 بر همگان مبارک باد. قرار ما این است که نوروز بر سر سفره فرمایشات نورانی معصومین علیهم‌السلام بنشینیم. امروز مهمان یک بیان ارزشمند از امام هادی علیه‌السلام هستیم.

از امام علی النّقی (علیه‌السلام) به نقل (میزان‌الحکمه) روایت شده که (اُذکُر مَصرَعَکَ بَینَ یَدَی أهلِکَ وَ لا طَبیبَ یَمنَعُکَ وَ لا حَبیبَ یَنفَعُکَ) یعنی به یادآور زمانی را که در جمع خانواده خود به حال مرگ افتاده‌ای و نه طبیبی می‌‎‎تواند مانع رفتن تو شود و نه دوستی می‌تواند کاری برایت بکند.

برخی می‌گویند از مرگ سخن نگوییم که باعث ترس و افسردگی می‌شود. آنکه از مرگ می‌هراسد گناهکار و مُجرم است. چطور است در بازرسی فرودگاه وقتی فردی در کیف خود، جنس قاچاق دارد، دائم نگران است اما من و شما حتی به مأموران خُرده می‌گیریم که چرا اینقدر بازرسی می‎کنید، زودتر راه را باز کنید که برویم. چون ترس مربوط به مُجرم است.

مرگ نقش انتقال از این دنیا به سَرای باقی را دارد و به بیان روایات برای مؤمن، مانند از قفس درآمدن و به راحتیِ یک گُل خوشبو را بوئیدن است. یادِ مرگ و  تنهایی در آن زمان سبب می‌شود که انسان دل به دنیا نبندد و خود را برای سفر ابدی آماده سازد.

امیداریم همه ما توشه لازم برای این سفر قطعی فراهم کرده باشیم و با یادِ مرگ، به پول و مقام و ظاهر دنیا که ماندنی نیست دل نبندیم.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir