به نام خدای سبحان - سلام علیکم

نعمت‌های فراوانی از سوی خداوند متعال به انسان داده شده که بعضاً از آنها غافل هستیم. یکی از بزرگترین این نعمات، هدایت الهی به واسطه بعثت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله است.

امام سجاد علیه‌السلام که در قالب دعا به مسلمانان آموزش داده است چگونه پروردگار خود را بخوانند و ستایش کنند در دعای دوم صحیفه سجادیّه با یادآوری  این نعمت بزرگ چنین خدای متعال را ستایش می‌فرماید:

(الحمد لله الّذی مَنَّ عَلینا بِمُحمَّدٍ نَبِیّهِ صلی الله علیه و آله دوُنَ الاُمَمِ الماضِیَة وَ القُروُنِ السّالِفَة)

معنی این دعا آن است که (ستایش از آن خدایی است که بر ما منّت نهاد و پیامبرش محمد صلی الله علیه و آله را به سوی ما فرستاد، نه به سوی امّت‌های پیشین و مردمان گذشته)

ما نیز باید به پیروی از آن امام عزیز، قدردان نعمت تشرّف به دین مبین اسلام باشیم و خدای سبحان را شُکر کنیم که توفیق هدایت الهی به دست مبارک پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله نصیب‌مان گردیده است.

نکته ظریفی که امام عزیزمان در دعای خود اشاره فرموده‌اند قابل تأمّل است. مباد از شکر این نعمت بزرگ یعنی توفیق زندگی در این عصر و زمانه (و نه در زمان امّت‌های پیشین) غافل شویم. بهترین مصداق شُکر استفاده صحیح از نعمت و در این مورد، عمل به احکام الهی و پیروی از دستورات پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله است که قرآن کریم هم فرمود : (ما آتاکُم الرَّسول فَخُذُوه وَ ما نَهاکُم عَنهُ فَانتَهُوا : آنچه پیامبرتان آورد بگیرید و از آنچه نهی کرد دوری نمایید / سوره مبارکه حشر، آیه77).

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir